Detali paieška
Titulinis   /   Naujienos   /   Raštija.lt naujienos   /   Raštija.lt – nemokami lietuvių kalbos ištekliai

Raštija.lt – nemokami lietuvių kalbos ištekliai

Raštija.lt naujienos / 2015 05 18
Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai sukūrė informacinę sistemą, kurios interneto svetainėje www.raštija.lt, lietuvių kalbos ištekliai bus pasiekiami kiekvienam Lietuvos ir pasaulio vartotojui.
„Šio projekto tikslas – saugoti ir perkelti sukauptas lietuvių kalbos žinias į viešąją erdvę, leisti šiais klodais naudotis plačiajai visuomenei“, – sako projekto „Integruotų lietuvių kalbos ir raštijos išteklių, produktų ir paslaugų interneto svetainės sukūrimas“ vadovas, dr. Virginijus Marcinkevičius.
 
Žodynai ir vertimai – vienoje vietoje
Vartotojai vienoje vietoje suras  įvairių žodynų, terminynų, tezaurų, garsynų ir daug kitokios informacijos. Žmonės šiuo turiniu galės laisvai ir nemokamai naudotis savo tikslams bei kuriant komercinius produktus, atliekant mokslinius tiriamuosius darbus.
www.raštija.lt  – bus viešinami 5 priemonės Lietuvių kalba informacinėje visuomenėje (VP2-3.1-IVPK-12-K) projektai ir jų sukurti rezultatai. Tai bus kone 30 į elektroninę erdvę perkeltų žodynų ir terminynų. Taip pat – virtuali anglų–lietuvių–anglų bei prancūzų–lietuvių–prancūzų mašininio vertimo paslauga, kuri leidžia mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis versti tekstus, bei užtikrina didesnį nei dabar esančių sistemų vertimo tikslumą. Dar vienas projektas „Lietuvių kalbos sintaksinės-semantinės analizės sistema tekstynui, lietuviškam internetui ir viešojo sektoriaus taikymams“ – tai rašytinės kalbos naujovių vartosenos, sintaksinės-semantinės analizės ir lietuviškų interneto svetainių turinio paieškos, analizės ir prieigos paslaugos. Projekto „Visuomenei aktualios programinės įrangos lokalizavimas, programoms reikalingų priemonių sukūrimas“ sukurti 5 informatikos mokslo žodynai bei lokalizuotos programos skirtos verslui.
Svetainėje bus pasiekiami dar kuriami, bet dėl to ne mažiau svarbūs, „Lietuvių šneka valdomos paslaugos (LIEPA)“  ir „IRT sprendimų bei turinio, padedančių išsaugoti lietuvių kalbą viešojoje erdvėje, kūrimas bei galimybių jais naudotis sudarymas“  projektų rezultatai.
 
Lietuvių kalbą – į dienos šviesą
„Norime, kad įvairiose institucijose ir institutuose sukauptos lietuvių kalbos žinios būtų dar ir dar kartą panaudojamos, kad lietuvių kalbos ištekliai nebūtų saugomi tik specializuotose įstaigose, bet prieinami plačiajai visuomenei, – pasakoja V. Marcinkevičius –  Tarkime, jau egzistuoja projektas Terminynas.lt, kur sukaupta 27 žodynai. Tačiau šie ištekliai buvo prieinami tik naudojant specialią programą. Dabar dalį terminyno paviešinome, juo galima naudotis tiesiai internetu. Taip pat galvojame, kad būtų galima leisti į viešą sistemą integruoti ir, pvz., esamą Lietuvos Respublikos banko žodyną, IATE, EUROVOC išteklius, kad jais būtų galima naudotis plačiau ir vienoje vietoje, taip pat, kad kitų informacinių sistemų kūrėjams būtų prieinami reikiami duomenys, naudojant ir mašina-mašina sąsają“.
Anot pašnekovo, į www.raštija.lt siekiama ne tik integruoti lietuvių kalbos išteklius ir juos atverti visuomenei, bet ir sukurti protingą vieningą išteklių paieškos ir analizės sistemą. „Pavyzdžiui, semantinė paieška gali būti daroma ne tik pagal ieškomo termino pavadinimą, bet ir papildomais pjūviais: tik kirčiuotės, laiko, giminės, sinonimo, kitais įvairiais ryšiais susijusių terminų paieška, kad žmonės galėtų rasti daugiau informacijos ir susidaryti pilnesį vaizdą. Tikimės, kad ateityje šitas projektas tęsis ir bus integruota daugiau šaltinių ir išteklių“, – kalba V. Marcinkevičius.