Detali paieška
Titulinis   /   Naujienos   /   Raštija.lt naujienos   /   Lietuvių kalbos ištekliai – pasiekiami visiems

Lietuvių kalbos ištekliai – pasiekiami visiems

Raštija.lt naujienos / 2015 05 21
Specialistams atkreipus dėmesį į tai, kad informacinėje visuomenėje lietuvių kalba stumiama į užribį, o ja kalbančiųjų, ypač jaunų žmonių, žodynas tampa skurdesnis, Vilniaus universiteto mokslininkai kartu su partneriais siekia priartinti lietuvių kalbą prie kiekvieno kompiuteriais ar mobiliaisiais įrenginiais besinaudojančio žmogaus.
 
Vykdant projektą „Integruotų lietuvių kalbos ir raštijos išteklių, produktų ir paslaugų interneto svetainės sukūrimas“ pradėjo veikti interneto svetainė www.raštija.lt. Joje, pasak kūrėjų, interneto vartotojai galės laisvai ir nemokamai naudotis įvairiausiais lietuvių kalbos ištekliais – žodynais, terminynais, vadinamaisiais tezaurais, garsynais, dvikalbiais ir daugiakalbiais žodynais, tekstų vertyklėmis ir t. t.
 
Kaupia ir saugo
Prie unikalią interneto svetainę kuriančių Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų prisidėjo ir Lietuvių kalbos institutas, teikiantis duomenis iš Lietuvių kalbos išteklių informacinės sistemos, Vytauto Didžiojo universitetas, teikiantis duomenis iš Lietuvių kalbos sintaksinės ir semantinės analizės informacinės sistemos ir kiti fiziniai ir juridiniai asmenys.
Pasak projekto vadovo VU Matematikos ir informatikos instituto Sistemų analizės skyriaus vyresniojo mokslo darbuotojo Virginijaus Marcinkevičiaus, www.raštija.lt svetainės tikslas – kaupti, saugoti ir viešai skelbti įvairius lietuvių kalbos išteklius, juos pildyti nauja informacija, viešinti dar penkių kalbinių projektų rezultatus: įskiepius, vertykles ir pan.
„Raštija.lt – kaip elektroniniai vartai, iš kurių žmonės gali pasiekti kitas informacines sistemas, kuriose taip pat teikiamos įvairios aktualios paslaugos. Šis projektas skirtas visiems Lietuvos piliečiams, daugiausia tiems, kurie savo darbe naudoja lietuvių kalbą, vertimus, ieško teisingo terminų panaudojimo, besimokantiesiems. Svetainės teikiamas paslaugas galima naudoti švietime, moksle, sveikatos apsaugoje, gynyboje, pramonėje, versle“, – kalbėjo V. Marcinkevičius.
Pokalbininko teigimu, itin svarbu tai, kad teikiamos informacijos paieškos paslaugos yra visiškai nemokamos, dalis išteklių – taip pat nemokami.
„Be to, išteklius galima patiems tobulinti, kurti išvestinius produktus. Informacinėje sistemoje užsiregistravę mokslininkai, tyrėjai galės kurti savo žodynus, juos koreguoti ir pildyti“, – dėmesį atkreipė projekto vadovas.
 
Lengvai pasiekiama
Pasak V. Marcinkevičiaus, portale bus pasiekiama apie 30 įvairių žodynų. Šiuo metu www.raštija.lt naudotojai jau gali ieškoti informacijos dvidešimtyje žodynų: anglų–lietuvių kalbų kompiuterijos, botanikos, fizikos, informacijos, medicinos, psichologijos, civilinės aviacijos, astronomijos, matematikos, politechnikos, radioelektronikos terminų žodynuose, šiuolaikinių kompiuterių programų ir tinklų žodyne, enciklopediniame kompiuterijos žodyne, rusų–lietuvių kalbų meteorologijos terminų žodyne, lietuvių–anglų–rusų–vokiečių kalbų informatikos terminų žodyne, geologijos ir fizinės geografijos terminų žodyne, lietuvių–latvių kalbų žodyne, chemijos terminų aiškinamajame žodyne, dabartinės lietuvių kalbos ir sinonimų žodynuose.
V. Marcinkevičiaus teigimu, supaprastinti naudojimąsi lietuvių kalbos ištekliais turėtų specialiai kuriama mobilioji aplikacija.
„Speciali mobilioji aplikacija leis vartotojams patogiai ieškoti reikiamos informacijos ištekliuose. Visuomenės dalis, kuri naršymui internete naudojasi mobiliaisiais įrenginiais, vis didėja, todėl kuriama atskira aplikacija būtent tokių įrenginių naudotojams“, – sakė projekto vadovas.
Taip pat be paieškos ištekliuose svetainės naudotojai galės bendrauti tarpusavyje forume, rašydami komentarus, pasitelkdami socialinius tinklus, kurti ar talpinti savo žodynus. Interaktyviai bus galima naudotis mašininio vertimo (anglų–lietuvių–anglų ir prancūzų–lietuvių–prancūzų kalbos) paslaugomis, semantine paieška, mokytis lietuvių kalbos nuotoliniu būdu, parsisiųsti ir savo kompiuteryje įsidiegti sulietuvintus programinės įrangos paketus.
Tai – ne pirmasis toks VU projektas. Universiteto mokslininkai turi ilgametę patirtį kuriant lietuvių kalbos ir raštijos ištekliais paremtas interneto svetaines, produktus ir paslaugas lietuvių kalba. Tarp jų – populiarios svetainės aruodai.lt, terminynas.lt. Manoma, kad ir raštija.lt bei joje talpinami įvairūs lietuvių kalbos ir raštijos ištekliai bus naudingi įvairiausio amžiaus ir profesijų atstovams.