Detali paieška
Titulinis   /   Naujienos   /   Raštija.lt naujienos   /   Internete – nemokami žodynai ir vertimai, paslaugos ir įrankiai

Internete – nemokami žodynai ir vertimai, paslaugos ir įrankiai

Raštija.lt naujienos / 2015 05 16
Nebereikia po vieną ieškoti žodynų, sunkiai versti tekstus iš nepažįstamų kalbų ir dūsauti, kad nėra lietuviškai balsu valdomų programų: visas šias spragas užpildys Vilniaus universiteto mokslininkų sukurtas „Intergruotų lietuvių kalbos ir raštijos išteklių“ informacinės sistemos elektroninis portalas www.raštija.lt. Kuriame bus viešinami 5 priemonės Lietuvių kalba informacinėje visuomenėje (VP2-3.1-IVPK-12-K) projektai ir jų sukurti rezultatai.
Projekto tikslas – kaupti ir atverti lietuvių kalbos išteklius visuomenei, leisti visiems žmonėms, įmonėms ir mokslininkams nemokamai naudotis suskaitmenintais mūsų kalbos ištekliais, juos panaudoti naujų tyrimų ar produktų kūrimui.
 
Net 30 žodynų
Mūsų šalyje vis didėja informacijos kiekiai užsienio kalbomis, vertimai darosi vis aktualesni ir  jiems skiriama vis daugiau laiko. Tad, kad būtų galima greičiau išsiversti reikiamą informaciją, buvo sukurta elektroninė anglų–lietuvių–anglų ir prancūzų–lietuvių–prancūzų kalbų mašininio vertimo galimybė. Ši priemonė leidžia greičiau versti tekstus, užtikrina didesnį, nei dabar esančių sistemų, vertimo tikslumą.
Beje, į portalą www.raštija.lt greitu metu bus integruota 30 žodynų, terminynų ir tezaurų. (Šiuo metu sistemoje yra 20 žodynų ir teminynų).
 
Lokalizuotos 4 programos
Svarbu ir tai, kad lietuviškai aplinkai būtų pritaikytos ir kompiuterinės programos, jas lokalizuojant (paprasčiau  tariant – išverčiant).
Raštija.lt portale talpinami projekto „Visuomenei aktualios programinės įrangos lokalizavimas, programoms reikalingų priemonių sukūrimas“ metu lokalizuotos programos: virtualioji mokymosi aplinka „Claroline“, elektroninio portfelio rengyklė „Mahara“, buhalterinės apskaitos programa „TurboCash“ ir klientų ryšių valdymo programa „Vtiger“.
 
Naršyklei balsu komanduosime lietuviškai
Portale www.raštija.lt pasirodys ir projekto „Lietuvių šneka valdomos paslaugos (LIEPA)“ rezultatai. Šio projekto tikslas – sukurti priemones, atveriančias galimybes dirbti, bendrauti su kompiuteriais ir sumaniais daiktais šnekantis lietuvių kalba, kuri turėdama ypač gausią daugiareikšmę fleksiją sukelia daugybę specifinių problemų. Tai pvz., nemokamos ir lengvai instaliuojamos į asmeninius kompiuterius programos: Naršytuvas – interneto naršymo programa, valdoma lietuviškomis komandomis ir frazėmis ir Valdytuvas – kompiuterio valdymo natūralia šneka programa.
Taip pat šio projekto metu bus sukurtos 4 mokymuisi skirtos paslaugos, kurių dalis pateikta žaidimo forma: Tartuvas – interaktyvios elektroninės lietuvių sakytinės kalbos naujovių vartosenos paslauga; Pažintuvas – gamtos pažinimo įgūdžių ugdymo moksleiviams paslauga ir kt.
Be to, į portalą www.raštija.lt įtrauktas ir Lietuvių kalbos instituto vykdomas projektas „IRT sprendimų bei turinio, padedančių išsaugoti lietuvių kalbą viešojoje erdvėje, kūrimas bei galimybių jais naudotis sudarymas“, kurio rezultatai papildys portalo išteklius specialiais duomenimis: bus suskaitmenintos 5 kartotekos, įkelta 12 vienakalbių ir daugiakalbių žodynų.
„Mūsų tikslas – atverti visuomenei lietuvių kalbos išteklius, juos integruoti. Taip pat – sukurti protingą paieškos ir valdymo sistemą, kuri leistų naudoti turimus duomenis įvairiais pjūviais. Be to – sudaryti galimybes mokslininkams, verslininkams, kūrėjams dar kartą pernaudoti visus šiuos duomenis, kuriant naujus produktus ir darant tyrimus“, – sako projekto „Integruotų lietuvių kalbos ir raštijos išteklių, produktų ir paslaugų interneto svetainės sukūrimas“ vadovas, dr. Virginijus Marcinkevičius.