Detali paieška
Titulinis   /   Naujienos   /   Naujienų archyvas   /   Mokslas – menui. Informatika – teatrui

Mokslas – menui. Informatika – teatrui

LIEPA naujienos / 2014 08 24
Lietuvos nacionaliniame dramos teatre šių metų rugpjūčio 23 ir 24 dienomis įvyko pirmieji du spektakliai Remote Vilnius arba Nutolęs Vilnius. Jie ypatingi tuo, kad vyksta neįprastoje aplinkoje. Salės nėra. Salė – tai Vilniaus miestas. Dekoracijų nėra. Dekoracijos – tai Vilniaus vaizdai su vaikščiojančiais žmonėmis, važinėjančiais automobiliais, danguje skraidančiais paukščiais ar net lėktuvais. Spektaklio dalyviai aprūpinti ausinėmis, jų penkiasdešimt, vaikšto būriu po Vilnių, vienu metu būdami ir spektaklio žiūrovais, ir aktoriais. Jų veiksmams vadovauja balsai, kuriuos spektaklio dalyviai girdi per savo ausines.
 
Vienas spektaklio balsas – Aistė prisistato spektaklio dalyviams taip: Kaip, Tavo nuomone, atrodo mano veidas? Kaip atrodo mano akys? Kaip atrodo mano lūpos, kai aš kalbu?... Kai girdi mano balsą, nori nenori išsivaizduoji liežuvį arba lūpas. Lūpas galima pabučiuoti. Bet aš lūpų neturiu. Aš neturiu burnos. Aš neturiu galvos.
Tai kas tas balsas Aistė?
 
Šis balsas atsirado mokslinio tyrimo darbų dėka, kuriuos atlieka Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto, Matematikos ir informatikos bei Filologijos fakultetų darbuotojai, su partneriais vykdydami projektą LIEPA – Lietuvių šneka valdomos paslaugos. Lietuviškai, moteriškais ir vyriškais balsais šnekančią kompiuterizuotą įrangą sukūrė informatikas dr. Pijus Kasparaitis su savo grupės kolegomis informatikais ir lietuvių kalbos filologais fonetikais.
 
Spektaklį Remote Vilnius arba Nutolęs Vilnius, kuris žmogų kviečia, stimuliuoja pamąstyti apie savo vietą šiuolaikiniame pasaulyje, sukūrė trupės Rimini Protokoll nariai, režisieriai – Stefan Kaegi ir Jorg Karrenbauer. Jiems talkino Lietuvos nacionalinio dramos teatro kultūros ir tarptautinių projektų vadybininkas Rimantas Ribačiauskas. Spektaklio režisieriai, rengdami scenarijų, paklausė kompiuteriu generuojamų lietuviškos šnekos garsų ir nutarė juos panaudoti spektaklyje.
Taip Lietuvoje, teatro spektaklyje, lietuviškai prašneko dirbtiniai kompiuteriu sintezuoti balsai.
 
Trupė Rimini Protokoll, įsikūrusi Vokietijoje, Berlyne, rengia teatro pastatymus, garso ir radijo spektaklius, filmus. Trupė pelnė kelis Vokietijos teatro apdovanojimus, 2008 metais apdovanota Europos Naujosios realybės prizu, 2011 metais gavo Venecijos bienalės Sidabrinį liūtą.